İçeriğe geç

TRADE YAPARKAN NASIL HAREKET ETMELİYİZ?

Nereden alıp nerede satmalıyım? Piyasada nasıl hareket etmemiz lazım? nelere dikkat etmemiz lazım? zararımızı nasıl kontrol altında tutabiliriz? strateji nasıl oluşturulur? yapılmaması gereken hatalar nelerdir?

Bu yazımda size bunları cevaplamaya çalışacağım.

Öncelikle herhangi bir coin üzerinde yaptığımız analizleri nasıl yaptığımızı anladığınız zaman. Bu analizi tüm coinler üzerinde uygulayıp kendi kararlarınızı verebilirsiniz.

Örneğin üçgen formasyonunu öğrenip sonra kendiniz bunu çizebilirseniz, hem benim çizdiğim grafikleri daha iyi anlarsınız hem kendi yorumunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Analiz öğrenmek kolaydır, zor olan o analizi yapıp UYGULAYABİLMEKTİR. Bizim Telegram grubumuz ücretsiz orada kalmanız mantıklı ama para verip de ücretli sinyal gruplarınıza girmenize hiç gerek yok. Çabalayın, öğrenin, kendi kararlarınızı kendiniz verebilin. Stop olmanız gereken yerde stop olmalısınız. Satmanız gereken yerde satmalısınız. Yoksa yaptığınız analizin bir önemi kalmaz.

Destek direnç ve trendler nasıl çizilir?

Sağlıklı bir alım yapabilmek için 4 saatlik grafikte analiz yapmamız lazım. Öncelikle tepe ve dip noktalarını birleştirerek trend çizgilerini oluşturduktan sonra trend çizgilerine temas eden yerler bizim destek ve direnç noktalarımız olur. Destek, direnç ve trend belirlerken çizdiğimiz noktadan o coinin en az 3 kere dönmüş olması gerekmektedir. 3 kere temas eden bir destek, direnç veya trend çizgisi sağlıklıdır korkmadan stoplu şekilde o çizgileri takip edebilirsiniz. Birde destek kırıldığı zaman desteğin dirence, direnç kırıldığı zaman direncin desteğe dönüştüğünü unutmamanız gerekmektedir.

Üçgen formasyonu nasıl oluşuyor?

Bir formasyonun başındaki tepe noktası daha formasyon oluşmadan önce dirençtir, en baştaki dip noktası ise destektir. Alıcılar coinin destekten döneceğini bildiği için ve işlerini garantiye almak için genelde desteğin %1, %2 üstüne alım koyarlar böylece coin alt desteğe gelmeden yukarı yönlü hareketini yapar, aynı zamanda satıcılar da aynı şekilde işlerini garantiye almak için direncin %1, %2 altına satış koyarlar ve bu işlemler sonucunda üçgen formasyonları oluşur. Sonrasında üçgen git gide trend çizgilerimizin arasında daralır ve en sonunda bu coin üçgeni aşağı veya yukarı doğru kırar sonra formasyon gereği alımımızı veya satışımızı yaparız.

Formasyonlara göre coinin fiyatı orta seviyedeyse alım yapılmaz. Dipten alınır tepeden satılır. Dibin altına inerse az bir zararla stop olunur.

Çizdiğiniz formasyon ne kadar düzgün olursa olsun genel piyasayı, haberleri ve btcyi takip etmen lazım. Yoksa piyasa kötüyse ve fiyatları vurursa formasyon falan dinlemez. Her zaman STOP koymanız gerekiyor.

İndikatörler, botlar vb. şeyler, genelde destek ve dirençleri bulup ona göre bize sinyal vermeye çalışan kodlardır. Onlara bağlı kalıp onlara göre hareket etmek yerine destek direnç çizmeyi öğrenirseniz eğer çok daha sağlıklı trade yaparsınız.  Bunları öğrenip birde dönüş mumlarını öğrenirseniz eğer, hiç stres olmadan alım satımlarınızı gerçekleştirirsiniz.

Bir A indikatörün sağlıklı olabilmesi, çalışabilmesi için o indikatörü çok yatırımcının kullanması lazım. Çünkü bir coin düşüşteyken artmaya başlaması için çok fazla kişinin alması lazım. Yani kullandığınız indikatörü 30 milyon yatırımcıdan sadece 10bini kullanıyorsa o indikatör eğer hatalı bir çıkış sinyali verdiyse sizi yanıltır, sizi muhtemelen zarara sokar. O yüzden herkesin kullandığı, baktığı destek dirençleri bilmek, belirleyebilmek çok önemlidir.

Teknik ve temel analizi bilmekten ziyade bunu uygulamak daha zordur. Öğrendikten sonra öğrendiğinizi korkmadan uygulayabilmeniz gerekmektedir.

Size bir örnek vereyim diyelim ki öğretmensiniz. Ama pazarda çalışıyorsunuz. Öğretmen olmanın bir faydası var mı size? Yok. Aynı mantıkla analiz yapmayı öğrenirseniz stop noktasını belirlediğinizde stop olmazsanız bunu bilmenin size bir faydası olmaz.

Başka bir gün tekrar görüşmek üzere, hepinize bol kazançlar.

6 Yorum

 1. Eren İyidoğan Eren İyidoğan

  Çok teşekkürler hocam. Kalemine sağlık. Ne güzel yol gösteriyorsun. Allah razı olsun.

 2. Harun Dinler Harun Dinler

  Elinize sağlık hocam çok faydası olacağını düşündüğüm biz yazı dizisi . Bize kattığınız o kıymetli bilgiler için teşekkür ederiz…

 3. Ahmet Karataş Ahmet Karataş

  Teşekkürler hocam emeğinize sağlık

 4. Yavuz Selim Yavuz Selim

  Allah razı olsun hocam. Kaleminize sağlık.

 5. Ersin Kara Ersin Kara

  Alcu hocam bizlere öğrettiniz her sey için teşekkürler.Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir