İçeriğe geç

FİBONACCİ DİZİSİ

Hersayının kendinden bir önceki ile toplanmasıyla oluşan sayı dizisidir,bu şekilde devam eden bir sayı dizisinin sonunda altın oran(1.618) sayısına ulaşırız.Herhangi bir sayı dizisinden başlamamız yeterlidir.

Fibonacci dizisi, her sayının kendinden öncekiyle toplanması sonucu oluşan bir sayı dizisidir. Bu şekilde devam eden bu dizide sayılar birbirleriyle oranlandığında altın oran ortaya çıkar, yani bir sayı kendisinden önceki sayıya bölündüğünde altın orana gittikçe yaklaşan bir dizi elde edilir. Fibonacci sayı dizisindeki sayıların birbirleriyle oranı olan ve altın oran denilen 1,618 sayısı ise doğada, sanatta ve hayatın her alanında görülen ve estetik ile bağdaştırılan bir sayıdır. Ayrıca Pascal Üçgeninde de fibonacci sayı dizisi bulunmaktadır.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987.. dizisi Fibonacci sayı dizisi olarak geçiyor. Fibonacci sayı dizisinin özelliği kendinden önceki iki ardışık sayının toplamının kendisinden sonraki sayıya eşit olmasıdır.  Yani her sayı kendisinden önce gelen iki sayının toplamıdır.

fibonacci

Bilgi: Altın oran, matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır. Eski Mısırlılar ve Yunanlar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır.

Fibonacci Dizisi Örneği

Her tarafı kapalı bir ahıra bir çift yavru tavşan(bir erkek ve bir dişi)  konmuştur. Bir ay sonra bu yavrular erginleşiyor. Erginleşen her çift tavşan bir ay sonra bir çift yavru doğuruyorlar. Her yavru tavşan bir ay sonra erginleşiyor. Hiçbir tavşanın ölmediğini ve her dişi tavşanın bir erkek bir dişi yavru doğurduğunu varsayalım. Bu koşullarda ahırda 100 ay sonra kaç tane tavşan olur?

Bu soru bizi fibonacci sayı dizisine ulaştırmaktadır. Bu sayılar arasındaki oran ise bize altın oranı vermektedir.

Fibonacci Dizisinin Görüldüğü ve Kullanıldığı Yerler

Mısır’daki piramitler , Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu, ay çiçeği, salyangoz, çam kozalağı ve parmaklarımız, yüzümüz hatta tüm bedenimiz bu sayı dizisine / altın orana sahip.Daha basit anlatımıyla altın oran; bütünün, parçaları arasında olan geometrik ve sayısal bir oran bağlantısıdır.

Ayçiçeği: Ayçiçeği’nin merkezinden dışarıya doğru sağdan sola ve soldan sağa doğru taneler sayıldığında çıkan sayılar Fibonacci Dizisinin ardışık terimleridir.

Kollar: Kolumuzun üst bölümünün alt bölüme oranı altın oranı verir.

Mısır Piramitleri: Her bir piramitin tabanının yüksekliğine oranı altın oranı veriyor.

Ömer Hayyam veya Pascal veya Binom Üçgeni: Ömer Hayyam üçgenindeki tüm katsayılar veya terimler yazılıp çapraz toplamları alındığında Fibonacci Dizisi ortaya çıkar.

Çam Kozalağı: Çam kozalağındaki taneler kozalağın altındaki sabit bir noktadan kozalağın tepesindeki başka bir sabit noktaya doğru spiraller (eğriler) oluşturarak çıkarlar. İşte bu taneler soldan sağa ve sağdan sola sayıldığında çıkan sayılar, Fibonacci Dizisi’nin ardışık terimleridir.

Papatya Çiçeği: Papatya Çiçeğinde de ayçiçeğinde olduğu gibi bir Fibonacci Dizisi mevcuttur.

Fibonacci Dizisinin Fark Dizisi: Fibonacci Dizisindeki ardışık terimlerin farkıyla oluşan dizi de Fibonacci Dizisidir.

Tütün Bitkisi: Tütün Bitkisinin yapraklarının dizilişinde bir Fibonacci Dizisi söz konusudur; yani yaprakların diziliminde bu dizi mevcuttur. Bundan dolayı tütün bitkisi Güneş’ten en iyi şekilde güneş ışığı ve havadan en iyi şekilde Karbondioksit alarak Fotosentez’i mükemmel bir şekilde gerçekleştirir.

İnsan Yüzü: Kulaklar arasındaki mesafe, gözle üst dudak arasındaki, burnun altı ile çene arasındaki mesafe altın oran içermektedir.

Eğrelti Otu: Tütün Bitkisindeki aynı özellik Eğrelti Otu’nda da vardır.

Mimar Sinan: Mimar Sinan’ın da bir çok eserinde Fibonacci Dizisi görülmektedir. Mesela Süleymaniye ve Selimiye Camileri’nin minarelerinde bu dizi mevcuttur.

Bu kadar ön bilgi sanırım yeterli olacaktır,şimdi grafik üzerinde fibo nasıl kullanılır ona bir göz gezdirelim

Fibo çizerken dikkat edeceğimiz nokta soldan sağa doğru çekilmesi ve çektiğimiz fibo seviyelerinin tepki noktalarına denk gelip gelmediği ,eğer denk geliyorsa sağlıklı bir fibo çekmişizdir.

BU KULLANILAN YÖNTEM ETKİN BİR DESTEK DİRENÇ SEVİYESİ BELİRLEMEDİR,AYRICA OLUŞAN RAKAMLAR BİZE O SEVİYELERİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖSTERİR.

1.618 SEVİYESİ EN ÖNEMLİ SEVİYEDİR VE ALTIN ORANDIR ,Bunun yarısı 382 seviyesidir ve önemli seviyelerden biride budur ,bununda yarısı 236 dır ,bu seviyelere dikkat edilerek pozisyon açılır veya kapatılır.(bu yarı hesaplama bir önceki sayı ile toplanarak hesaplanır)

Günümüzdeki yatırımcılar genelde fiboya önem gösteririler ,ben size çok basit olarak anlatmaya çalıştım,Ben fazla kullanmıyorum lakin yardımcı indikatör olarak bazen teyit amaçlı bakıyorum,Daha önceden söylediğim gibi aslında teknik olarakk al satlarda veya yatırım olarak fazla derinlere girmeye gerek yok ,öğrenmek şart bilmeniz şart lakin bağlı kalmak diğer araçları envanterleri kullanmamak büyük hatadır ,bir kaç tane formasyon destek veya direnci teyit ediyorsa pozisyon açmakta hiç bir sıkıntı oktur,

Fibonacci bir nevi psikolojik yansımadır aslında ,yatırımcıların bir nevi kalp atışıdır ,bunları dikkatli takip eden yanılması min..seviyedir,

Fibo konusu geniş bir konudur ,sosyal medyada daha detaylı anlatımlar mevcuttur,bir teknik analiz oluşturmada en basit olarak bu ilk yazdıklarım ilk geçiş ilk deneyimi olanlar için aşina olma safhasıdır, 2.seviye olarak daha detaylı konulara gireceğiz ,

SAYGILAR

2 Yorum

  1. engin engin

    emeğinize sağlık. Fibonacci serisini çok güzel ve yalın anlatmışsınız. Bunun grafikler üzerinde nasıl kullanılacağı konusunu hep merak etmişimdir. Sayenizde taşlarım yerine oturdu 🙂
    Saygılar

  2. Ersin Ersin

    Tşk ederim. Emekleriniz takdire şayan hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir